کارشناس رسمی دادگستری
کارشناس رسمی دادگستری
کارشناس رسمی دادگستری

 

محاسبه قیمت منطقه ای املاک از سوی کارشناس رسمی دادگستری راه و ساختمان

تعیین قیمت منطقه‌ای املاک در معاملات مسکن اهمیت بسیار زیادی دارد. به همین دلیل بسیاری از افراد به دنبال‌ راه‌هایی برای چگونگی محاسبه قیمت منطقه‌ای املاک هستند. در این یادداشت ابتدا به برخی از مزایای تعیین قیمت ملک می‌پردازیم. برای انجام امور استعلام باید اطلاعات مربوط به ملک اعم از شماره بلوک و شماره ملک را از روی فیش‌های شهرداری تهیه کنید. برای تضمین در انجام معاملات و ارزیابی دقیق ملک از کارشناس رسمی دادگستری بهره برده می‌شود که در ادامه بیشتر آن را توضیح خواهیم داد.

اما نحوه پیدا کردن کد ملک خود از موضوعات مهم است که گاها مطالب بی شمار در این زمینه کمک چندانی به شما نمی‌کند به همین دلیل مراحل دریافت کد ملک را اختصارا توضیح می‌دهیم. برای دریافت مشخصات مربوط ملک ابتدا به سایت مپ تهران رجوع ‌کنید و بر روی نقشه محل مورد نظر خود را مشخص نمائید. البته باید دقت کرد که قبلا محل دقیق ملک مشخص شده باشد چرا که در ادامه خواهیم آورد که ممکن است با توجه به معابر هم عرض قیمت منطقه‌ای املاک تهران متفاوت ارزیابی شده باشد. با کلیک کردن بر روی ملک بعد از پیدا کردن محل دقیق آن، بر روی ملک کلیک کرده کد بلوک مربوط به ملک که یک کد هست رقمی است را دریافت نمائید.

این کد در واقع دو کد مجزا است. که بخش اول آن یک کد پنج رقمی و دیگری کدی سه رقمی است که اولی شماره بلوک و دومی شماره ملک است. اطلاعات موجود را باید در سامانه طرح تفصیلی جدید شهر تهران وارد کرده و از این طریق اقدام به دریافت اطلاعات مربوط به ملک نمائید. علاوه بر قیمت منطقه‌ای ملک، اطلاعاتی در خصوص پهنه ملک و نقشه جی آی اس و غیره را می‌توانید از این طریق کسب کنید.

در صورتی که از روش مذکور استفاده نمائید می‌توانید اطلاعات مربوط به قیمت منطقه‌ای املاک تهران 98 را دریافت کنید. در بعضی از جداول و سایت‌ها اطلاعات موجود در خصوص قیمت ملک مربوط به سال‌های 96 و 97 است و طبیعتا طریقه موصوف روش مناسب‌تری خواهد بود.

اما مزایای محاسبه و براورد قیمت منطقه‌ای ملک چیست؟ در خصوص این پرسش باید به چند نکته اساسی اشاره کرد. اول این که در بسیاری از موارد چون امکان تعیین حدودی قیمت املاک وجود ندارد بسیاری این روش را برای حدود تقریبی قیمت ملک در نظر می‌گیرند. از سوی دیگر با توجه به این که قیمت منطقه‌ای املاک گاها بسیار متفاوت است و ارزش های غیر همسانی برای آن‌ها در نظر گرفته می‌شود باید اقدام به انجام این کار نمود.

اما بازار ملتهب مسکن و عدم توجه به موضوعات فوق در خرید و فروش آن روش فوق را چندان کارا برای تعیین قیمت آپارتمان و سایر املاک نکرده است به همین دلیل برای برآورد قیمت واقعی ملک بهتر است از کارشناسان راه و ساختمان استفاده شود.

کارشناسان رسمی ما در حوزه املاک آماده ارائه خدمات در خصوص ارزیابی املاک، و برآورد قیمت املاک مختلف بر اساس ارزش معاملاتی و قیمت منطقه‌ای املاک هستند. در صورت نیاز می‌توانید با شماره تلفن‌های موجود تماس حاصل نمائید.