کارشناس رسمی دادگستری
کارشناس رسمی دادگستری
کارشناس رسمی دادگستری

 

معرفی عوامل موثر در ارزشگذاری سند املاک توسط کارشناس رسمی دادگستری رشته ی راه و ساختمان

سند املاک و ساختمان هایی که قابلیت خرید و فروش را دارند می بایست دارای ویژگی های مختلفی باشد تا بتوان بر اساس آن ها به ارزیابی ملک مورد نظر دست پیدا کرد.

یکی از ویژگی های مطرح در سند مساحت ملک مورد نظر و متراژ آن است که خریداران ملک بتوانند با مراجعه به سند نسبت به اندازه ی دقیق ملک علم داشته باشند. موقعیت جغرافیایی که ساختمان در آن قرار داد از دیگر مشخصه هایی ست که باید در سند ذکر شود. ویو و چشم انداز ملک از دیگر ویژگی های ست که می تواند سبب برتری برخی از ملک ها شود.

علاوه بر مواردی که ذکر شد، نوع مصالح استفاده شده در ساختمان می تواند باعث ارزشگذاری ساختمان شود. معماری داخلی و نمای خارجی ساختمان ها و طراحی به کار گرفته شده در آن، از جمله  ویژگی های مهم دیگر ست که ذکر آن در سند ضروری به نظر می رسد و در صورت به کار گیری صحیح و تمام و کمال  هنر معماری در بنای ملک ، می تواند در ارزش افزوده ملک تاثیر گذار باشد.

در فضای داخلی ملک، تعداد اتاق ها، شمالی یا جنوبی بودن ملک، همین طور میزان نورگیر بودن ملک از وجوه مشخصه ساختمان است که ملکی را نسبت به املاک مشابه و مجاور خود متمایز می کند.

اگر ملک مورد نظر آپارتمان یا مجتمع مسکونی باشد، تعداد واحد های موجود در کل آپارتمان، تعداد واحدها در یک طبقه، وجود یا عدم آسانسور نیز باید جهت ارزش گذاری ملک باید مدنظر قرار گیرد.

در تعیین ارزشگذاری ساختمان عوامل اجتماعی نیز دخیل هستند مواردی مانند فرم و شکل زمینی که ملک در آن ساخته شده است، بن بست بودن کوچه، یا برخیابان بودن یا وجود  در کوچه های پر تراکم  یا خلوت  یا وجود ملک در منطقه ی ثروتمند نشین یا پایین شهر نیز در تعیین قیمت موثر هستند.

املاک نوساز و ساختمان های چند بر نسبت به ساختمان هایی که این امتیازات را ندارند از ارزش و قیمت بیشتر برخوردار هستند.اما تمام آنچه به عنوان شاخصه ها و ویژگی های برتری ملک از نظر گذشت فی نفسه نمی تواند  سبب قیمت بالای یک ملک محسوب شود.

در هر معامله ای شرایط اقتصادی حاکم بر جامعه از موارد غیر قابل انکار است، اینکه در زمان معامله وضعیت بازار ملک در حالت رکود یا تورم قرار گرفته باشد یا بازار  در رونق کسب و کار باشد می تواند در قیمت گذاری ملک موثر باشد.

مسلم است در شرایط رکود اقتصادی و قدرت پایین خرید مردم، صاحب ملک حتی با وجود تمام مشخصه های برتر در ملک و ساختمان، مجبور به پایین آوردن قیمت می شود تا  بتواند ساختمان خود را به فروش برساند. اما در شرایط رونق اقتصادی و افزایش تقاضا برای خرید  صاحب ساختمان مجال پیدا می کند ملک خود را  با قیمت دلخواه و گاه بیشتر از حد کارشناسی به فروش برساند.بنابراین شناسایی وضعیت اقتصادی و اجتماعی حاکم بر جامعه و انتخاب زمان درست جهت معامله وسرمایه گذاری در زمینه ملک، از امری ضروری و بدیهی به نظر می آید.

در صورت نیاز به مشاوره ، حل اختلاف و پیگیری در زمینه ارزشگذاری انواع ساختمان، انواع معاملات ساختمانی و علت و تعیین میزان خسارت می توانید با کارشناسان دادگستری رشته ی راه و ساختمان تماس بگیرید